Företaget


MW Byggtekniska i Varberg AB bildades 1987 av Alf Engström som tillsammans med Arne Mattsson och Gunnar Wall, MW Byggtekniska i Göteborg, öppnade kontor i Varberg.

Våra huvudsakliga åtaganden sedan bildandet har varit upprättande av konstruktionshandlingar för diverse byggnadsprojekt.


Genom åren har vi haft många intressanta uppdrag. Våra uppdrag ligger inom alla byggnadskataegorier från enfamiljshus till komplexa offentliga byggnader.


Idag består kontoret av sju medarbetare.

Stefan Kastberg
Civilingenjör - SVR, 1994.
Delägare sen 2002.
E-post: stefan@mwbygg.se


Dag Strandberg
Civilingenjör - SVR, 1988.
Delägare sen 2011.
E-post: dag@mwbygg.se


Manne Nyhlin
Har jobbat som ritare sedan 1968 och har varit med från starten 1987.
E-post: manne@mwbygg.se


Erik Karlsson
Byggnadsingenjör (tekn.kand.), 2011.
E-post: erik@mwbygg.se


Markus Eriksson
Byggnadsingenjör (tekn.kand.), 2011.
E-post: markus@mwbygg.se


Andreas Andersson
Byggprojektör CAD/BIM 2016
E-post: andreas@mwbygg.se

Jonathan Johansson
Byggnadsingenjör (tekn.kand.), 2016.
E-post: jonathan@mwbygg.se

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.